Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kiedy płytka elewacyjna to dobry wybór?

Cegła to szlachetny, ceniony i ponadczasowy budulec, ale i element wystroju wnętrz. Bywa też chętnie podkreślany na zewnętrznych elewacjach budynków. Pełnowymiarowa cegła jest jednak dość ciężka, co może okazać się problematyczne w przypadku niektórych konstrukcji. Idealnym rozwiązaniem w tej sytuacji wydaje się płytka elewacyjna. Ma szereg zalet, które czynią z niej idealne rozwiązanie o uniwersalnym charakterze. Warto przyjrzeć im się dokładniej.


Płytka elewacyjna imitująca cegłę

Nie jest tajemnicą, że projektanci chętnie sięgają po motyw cegły. Ma on w sobie ponadczasowy urok, który opiera się zmiennym trendom. To zatem wspaniałe rozwiązanie dla tych wszystkich osób, które chcą zafundować sobie stylowy dom, ale bez konieczności wprowadzania większych zmian co jakiś czas. Płytka elewacyjna imitująca cegłę jest od prawdziwej cegły znacznie węższa, stanowi tylko lico o grubości do 3 centymetrów. Przyklejone do ściany budynku wygląda, jakby powstał on z klasycznych, czerwonych cegieł. To tańsze rozwiązanie, a jednocześnie wysoce estetyczne.

Stanowi idealne rozwiązanie do domów w stylu nowoczesnym, ale i tradycyjnym. Odnajdzie się szczególnie w przypadku odnawianych domów w stylu industrialnym, zwłaszcza gdy zestawi się je z metalowymi, czarnymi ramami okien. Cegła okaże się też podstawą w przypadku domów w wiejskim, rustykalnym stylu, zestawiona z białym płotem i drzwiami. To bardzo plastyczny materiał ze względu na dostęp do rozmaitych kolorów, ale i możliwości dobrania odpowiednich wymiarów i sposobu układania płytki elewacyjnej. Dzięki temu, choć jest to budulec bardzo uniwersalny, daje możliwość stworzenia indywidualnego charakteru każdego budynku.


płytka elewacyjna


Cegłopodobna płytka elewacyjna we wnętrzach

Zewnętrzne ściany budynków to nie jedyne miejsce, w którym warto umieścić tego rodzaju płytki. Bardzo często jest to materiał wykorzystywany do aranżacji wnętrz. Trudno się temu dziwić! Wśród praktycznych zalet, cegła we wnętrzu prezentuje się bardzo efektownie. Może okazać się wręcz głównym elementem wystroju, do którego dostosowane są wszystkie pozostałe elementy wnętrza. Co ważne, nie musi to być klinkier, taki sam jaki często widzimy na elewacjach budynków. Może to być płytka cegłopodobna, której powierzchnia nie jest gładka i śliska, a chropowata i nierówna. Zupełnie taka jak w przypadku prawdziwej cegły.

Co ważne, z powodzeniem taka płytka może znajdować zastosowanie w różnych wnętrzach. W salonie okaże się świetnym sposobem na efektowną, ale i bezpieczną obudowę kominka. Może znaleźć się także w kuchni, ale i w przedpokoju. Można nią wyłożyć całą ścianę od podłogi do sufitu lub stworzyć przy jej pomocy ciekawą dla oka lamperię. Niektórzy inwestorzy decydują się nawet na wyłożenie odpowiednim modelem płytek podłóg np. w łazience, przedpokoju.


płytka elewacyjna to dobry wybór


Płytki elewacyjne i ich najważniejsze zalety

Ponieważ nie jest to pełnowymiarowa cegła, płytka elewacyjna nie zajmuje aż tyle przestrzeni. Ma grubość zaledwie kilku centymetrów, co czyni z niej doskonały wybór nie tylko na elewacje, ale i do wnętrz, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie. Ta cecha powoduje też, że płytka cegłopodobna nie obciąża stropu. Może być zatem kładziona z powodzeniem nawet na dość dużych powierzchniach, by stworzyć efekt "wow".


płytka elewacyjna w domu


Płytki są również bardzo łatwe w montażu. Nie wymagają specjalistycznych sprzętów, doświadczenia ani wiedzy. Można do nich zastosować dedykowany klej, który da się łatwo przygotować do pracy. Dzięki temu można szybko i bezproblemowo odświeżyć wygląd domu lub mieszkania nawet bez pomocy fachowców. Na koniec płytki należy zaimpregnować specjalnym preparatem, który nada im większą odporność i stworzy na nich powłokę ochronną ułatwiającą także utrzymanie ich w czystości.

Cegłopodobne płytki elewacyjne mają także tę zaletę, że "wybaczają" drobne niedociągnięcia. Cały ich urok tkwi w nieregularnej fakturze, niepowtarzalnych wzorach i różniących się odcieniach. Dlatego, nawet jeśli podczas montażu zdarzy się, że któraś z płytek nieco się zarysuje lub ułożymy ją odwrotnie — nie będzie to widoczne, a wręcz sprawi, że ściana będzie wyglądać jeszcze bardziej autentycznie!


cegla-czerona-retro-na-sciane
cegla-czerwona-do-domu-pelna
cegla-czerwona-nowoczesna
cegly-czerwone-w-kuchni

Ceny płytek elewacyjnych

Jak zawsze w przypadku remontów i wykończeń ważnym aspektem jest cena danego rozwiązania. W przypadku płytek elewacyjnych można się pozytywnie zdziwić. Koszt przeważnie jest przeliczany na metry kwadratowe i zwykle oscyluje w granicach 130-140 zł za m2 materiału. Wiele jednak zależy od tego, jakie płytki są nam potrzebne, w jakim kolorze. Czy płaskie, czy narożnikowe. Czy na ściany, czy na podłogi. Czy do wnętrz, czy specjalnie do użytku na zewnątrz budynku.

Do całej inwestycji należy oczywiście doliczyć także adekwatną ilość kleju oraz specjalnego impregnatu do cegły. Trzeba jednak przyznać, że przy efekcie, jaki zapewniają płytki ceglane, koszt ten jest niewielki w porównaniu do tego, jak zmienia się dzięki nim wnętrze budynku lub jego zewnętrzna ściana. Cegła ma ponadczasowy urok, którego zdecydowanie nie należy lekceważyć!

zobacz też

loading...

Wszystko o meblach

loading...

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

loading...