Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 
Kiedy warto stosować czerwoną cegłę: Zalety i alternatywy

Czerwona cegła to czerwony lub brązowy materiał budowlany, który był używany do budowy od czasów Imperium Rzymskiego. Znalazła zastosowanie zarówno w budownictwie przemysłowym, jak i mieszkaniowym, ale kiedy należy wybrać czerwoną cegłę? W tym wpisie przyjrzymy się głównym zaletom czerwonej cegły, jak również kilku alternatywnym rozwiązaniom.

Cegła czerwona, jak powstaje i czym się charakteryzuje?

Cegła czerwona jest produkowana od wielu lat przy pomocy sprawdzonych metod, które czynią ją niezwykle wytrzymałym surowcem. Wytwarza się go poprzez wypalanie cegieł z czerwonej gliny w piecu w wysokich temperaturach. Czerwona glina jest wydobywana z ziemi, a następnie mielona na drobny proszek.

Ten czerwony proszek miesza się z wodą, aby uzyskać konsystencję podobną do ciasta, a następnie wyciska się go w formach w kształcie cegieł. Czerwone cegły są wypalane w piecach w temperaturze od 800 do 900 stopni Celsjusza.

Podczas wypalania nabierają one wytrzymałości poprzez zmiany chemiczne w samym materiale. Znaczenie ma również poprzez kurczenie się podczas stygnięcia.

Cegła czerwona do domu pełna

Czerwone cegły mają wiele cech, które sprawiają, że są tak popularne wśród architektów:

- są niezwykle trwałe: czerwone cegły mogą wytrzymać obciążenie do 2000 kg/m² bez odkształceń i pęknięć

- ich ciepło i naturalne piękno ułatwiają tworzenie atrakcyjnych elewacji — zarówno rustykalnych, jak i tych, które nie mają charakteru naturalnego.

Jakie są zalety czerwonej cegły?

Trwałość

Czerwona cegła jest stosowana od wielu lat ze względu na to, jak bardzo jest wytrzymała w różnych warunkach pogodowych.

To sprawia, że czerwona cegła świetnie nadaje się do stosowania na zewnątrz, w tym na podjazdach i tarasach, gdzie będzie narażona na działanie wiatru, deszczu i promieni słonecznych, które z czasem spowodują blaknięcie farby lub innych materiałów, jeśli nie będą odpowiednio chronione.

Prostota

W przeciwieństwie do niektórych nowoczesnych materiałów budowlanych, które wymagają specjalnych umiejętności podczas instalacji. Czerwona cegła jest niezwykle prosta w montażu. Każda firma budowlana sobie z nimi świetnie poradzi.

Wszechstronność

Czerwona cegła może być stosowana zarówno w nowoczesnych, jak i tradycyjnych budynkach dla uzyskania atrakcyjnego efektu. Świetnie wygląda w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak kamień, drewno, stiuk. Dzięki temu łatwo jest użyć czerwonej cegły jako elementu ujednolicającego projekt.

Cegła czerwona nowoczesne wnętrze

Jakie są jej alternatywy?

Cegły są najczęściej zastępowane przez różnego rodzaju pustaki, które mają wiele zalet, których te pierwsze nie posiadają. Przede wszystkim wymagana jest stosunkowo mniejsza ilość materiału, dzięki większej objętości przeciętnego pustaka.

Pustaki są też lżejsze niż cegły czerwone, pozwalają też zatrzymać większą ilość ciepła. Ponadto, cegła czerwona nie może być stosowana do budowy konstrukcji podziemnych i hydroizolacji.

Pustaki zyskują coraz większą popularność ze względu na wiele zalet w porównaniu z cegłą czerwoną:

- mniejsza waga i mniejsza objętość od cegieł czerwonych pozwala zaoszczędzić na kosztach materiału

- pustaki lepiej zatrzymują ciepło, dzięki czemu są preferowane w chłodniejszym klimacie

- szeroka gama dostępnych kolorów pozwala na tworzenie unikalnych projektów, które podkreślą każdy styl architektoniczny.

Wiele nowoczesnych projektów architektonicznych zdecydowało się na różne rodzaje pustaków po prostu dlatego, że mogą one wyglądać świetnie w połączeniu z praktycznie każdym innym materiałem. Ta wszechstronność sprawia, że są one doskonałym wyborem przy projektowaniu wszystkiego, od domów po budynki komercyjne.

Popularne zastosowania czerwonej cegły

Czerwona cegła jest bardzo wszechstronna i już dawno przestała pełnić jedynie funkcję czysto budowlaną (czyli podtrzymywanie całości konstrukcji). Stała się elementem, który wpływa w znacznym stopniu, na stylistykę domu.

W niektórych przypadkach czerwona cegła może być łączona z innymi materiałami, takimi jak kamień lub tynk. Pozwala to jej funkcjonować bardziej niż płytka pod stopami, zamiast podtrzymywać konstrukcję powyżej.

Ta alternatywna metoda sprawia, że cegła czerwona jest mniej obciążona, dzięki czemu jest w stanie udźwignąć swój własny ciężar. Nie wymaga dodatkowej wytrzymałości od konstrukcji nośnych poniżej poziomu gruntu. Czyni ją to idealną do miejsc nachylonych, gdzie nie ma zbyt wiele ziemi dostępnej do prac fundamentowych.

cegla-czerona-retro-na-sciane
cegla-czerwona-do-domu-pelna
cegla-czerwona-nowoczesna
cegly-czerwone-w-kuchni

Podsumowanie

Jak widać, czerwoną cegłę można zastosować praktycznie wszędzie. Jeśli nie wiesz, który rodzaj wykończenia wybrać, to ten prawie zawsze będzie odpowiedni. Oczywiście cegła nie jest materiałem idealnym, co nie zmienia faktu, że bardzo wiele nadrabia dzięki swojej wszechstronności. Jest jak stare jeansy, wygodne i pasujące do wszystkiego.

Potrzebujesz wytrzymałej konstrukcji domu? Cegła się nada. Musisz przygotować grunt pod fundament albo wylewkę? Śmiało możesz jej użyć. Chcesz stylowo wykończyć swój ogródek? Pewnie.

Jedyne co w praktyce Cię ogranicza to fundusze, w końcu są tańsze alternatywy niż czerwona cegła, ale czy na pewno warto oszczędzać na swoim domu?

zobacz też

loading...

Wszystko o meblach

loading...

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

loading...